Отопление на газ и терпомомпа си остават най-евтините варианти за отопление, но какво следва след енергийната криза и конфликта между Русия и Украйна.
Сериозната енергийна, икономическа и социална криза в последните месеци предизвика истински шок както в цените на енергоизточниците, горивата и стоките, така и постави потребителите пред трудни избори на какво да заложат, за да се отопляват ефективно при възможно най-ниски разходи.
На каквото и да заложите истината, е че цената на енергоизточниците е взаимно обвързана и затова трябва да мислите за това кой енергоизточник би запазил винаги най-ниска цена и кой в крайна сметка ще ни осигури търсения комфорт. Поради предизвиканата криза с Украйна и Русия, се поставиха и допълнителни въпроси за сигурността на доставките на природен газ и горива, което допълнително създаде трудност в крайния потребител за това кой е най-правилния избор.
Ето няколко факта, които ще ви дадат по-пълна представа на какво да заложите в бъдеще.
Какви са алтернативите на бъдещето за отопление
Каквото и да си говорим, твърдението как бързо Европа ще премине на алтернативни възобнояваеми енергоизточници е доста преувеличено и популистко. В крайна сметка домакинствата и в бъдеще ще останат силно зависими от използването на традиционни енергоизточници, дори и при въвеждането на повече възобнояваеми енергоизточници за производство на електричество. Самото разработване и заменяне с алтернативи е изключително скъп и дълъг процес, който в Европа продължава над 20 години и все още е далеч да стигне заветните 25%, които отдавна стария континент си постави като цел. Истината е, че възобновяемата енергия е много капризна.
Производството на ток от слънцето изисква слънчеви дни, производството на ток от вятъра изисква вятър, а това от водата – пълноводност на водните басейни и реки. Всеки от тези начини за получаване на енергия не е панацея и не може да осигури непрекъснатост на производството и обем, който да покрие пълните нужди на домакинствата.
Имат ли бъдеще термопомпите?
Термопомпите претърпяха в последните години изключително развитие, така че да постигнат висока ефективност и работа при сурови зимни условия. Самите термопомпи са уред подобрен на климатика, който се захранва с електрическа енергия, но вместо да затопля въздуха, затопля вода, която подгравя подово отопление, въздушни конвектори или радиатори. Японските производители като Daikin и Mitshubishi произвеждат едни от най-надежните и високоефективни термопомпи, но за съжаление ще минат много години преди цената на термопомпите да станат достъпни за масовия потребител.
Няколко предимства обаче поставят термопомпите на челните места в избора на съвременна система за отопление. Ако изключим периодите на много студено време под -10 градуса, термопомпите са изключително ефективни и сметките за ток с тях намаляват между 3 до 5 пъти. При сегашните цени на природния газ, отоплението с термопомпа средно годишно може да излезе дори по-евтино. Това оправдава високата първоначална инвестиция в дългосрочен план. В същото време, ако се притеснявате от спиране на доставките на газ, то термопомпата работи с ток, което всяко домакинство има.
Автономност чрез използване на фотоволтаици и слънчеви колектори
Ако живеете в къща или вила, част от стратегията за намаляване на енергийната зависимост от доставките на природен газ и горива, ще е самостоятелното производство на топла вода и електричество. Технологиите за производство на електричество от фотоволтаици, разположени на покрива на къщата ви или в двора, вече е достъпна алтернатива и е такава, която позволява да покриете част от нуждите си от електричество, като сами го произвеждате. За топла вода без значение какъв източник използвате за отопление, можете да използвате слънчеви колектори.
Тук обаче, сте зависими от времето, така че не можете да си осигурите 100% от необходимата ви енергия през цялата година, но определено можете да постигнете много голяма независимост. Ако имате нужда от съдействие и идея за вашата бъдеща система за отопление и климатизация, се възползвайте от нашата безплатна консултация, за да изберете най-доброто решение.
Къде е мястото на водорода?
Една от технологиите, които се очаква да се развият по-бурно е използването на водород. Дори днес някои от производителите на газови котли като Viessmann заложиха стандартно в котлите си възможността природния газ или пропана да се смесва с до 20% водород, който да се използва за горене. Когато обаче се говори за водородните технологии, често умишлено или не, се забравя да се спомене от какво всъщност се получава този водород.
На земята няма залежи от водород, както от нефт и природен газ, а неговото получаване днес се случва или от природен газ и нефт, или въглища, чрез химически реакции. Може да се получи и от метилов алкохол, но и той не е достъпен и евтин за получаване. Така наречените водородни клетки, използват именно метилов алкохол, за да отделят водород. Може да се получи и чрез разделяне на водата на водород и на кислород, но това е много скъп метод за реализация в промишлени мащаби. Така, че като говорим за водород ние всъщност отново опираме до природен газ и нефт. Логичен извод е, че ако получаваме водород от природен газ, то неговата цена няма да е по-ниска от тази на суровината. Повече, можете да прочетете на страницата на Европейската комисия „Стратегия за използването на водорода за неутрална по отношение на климата Европа“.
ИНТЕРЕСЕН ФАКТ е, че в последните години, много европейски държави в т.ч. и във Великобритания започнаха опити в малки села, чиито домакинства се захранват с водород, като водорода се смесва с природен газ и се транспортира по същата градска мрежа, а котлите са заменени с такива, които работят със смесен газ. За получаването на водорода е изграден в края на всяко населено място, завод, който чрез синтез генерира водород от природен газ. Целта на тези тестове е да се предвиди по какъв начин старата инфраструктура, използвана за транспорт на природен газ може да се използва за пренос на водород, но за съжаление тя не отговаря на въпроса как можем да произвеждаме водород от други източници различни от въглищата и природния газ.
Как се очаква да се развие пазара на текущите енергийни източници
Истината е, че най-комфортния и икономически изгоден начин за отопление, преди настаналата криза, беше използването на природен газ. Дори към момента, при неколкократното увеличаване на цените на природния газ, той остава най-евтин спрямо електричеството, пелетите и повечето начини за отопление.
Не случайно Европа е толкова зависима от природен газ, именно защото огромна част от домакинствата в Европа за газифицирани. Освен това като изключим Франция, като силно зависима от ядрената енергетика, повечето западни държави произвеждат електричество от природен газ, чиято цена пряко зависи от цената на газа.
От графиката на цените на енергоизточниците, сами можете да стигнете до извода, че цената на всички енергоизточници е пряко зависима от цената на природния газ и на нефта. Нито пелетите, нито дървата правят изключение.
Цената на електричеството
Единствено политически процеси, като налагането на временен мораториум и други инструменти днес забавят за известно време промяната в цените на електричеството и ТЕЦ-а в България през последните месеци. Всеки знае какви огромни увеличения на цената за ток има при небитовите потребители. В рамките на следващите месеци, за съжаление тази промяна ще започне да се усеща и в бита, а промените в цената на ТЕЦ-а вече се обсъжда и предстои да се промени рязко. В България като цяло, се произвежда по-евтино електричество заради големия дял на въглищното производство, но не е много далеч времето, в което тези мощности ще трябва да се затворят. Дори да се увеличи производството на електричество от АЕЦ, чрез разширение на централата в Козлодуй или изграждането на нова централа в Белене, то непокритата част ще се миксира с производство на електричество от природен газ и някаква част от възобнояваеми източници. Ето защо дори в дългосрочен план, зависимостта на цената на електричеството от европейския пазар и от цената на природния газ ще се засилва, и няма как електричеството да стане по-евтино от газа.
Ако залагате на отопление с електричество, или трябва да изберете изключително ефективна термопомпа, или най-висок клас климатици. Тенденцията за повишаване на цената на тока, ще увеличи ножицата между цената на газа и тази на електричеството, и отоплението с термопомпа и климатици може би било ефективно само при правилния избор на уреди и ефективно изградена инсталация. Ако желаете да си осигурите конфорта от отоплението с подова система или радиатори можете да изберете и високо ефективен електрически котел.
Цената на природния газ и неговите доставки
В дългосрочен план Европа е принудена да търси алтернативни пътища за доставка на газа, а за България, която дълги години оставаше пряко зависима от Русия, вече е ясно, че няма какво друго да направи освен да ускори всички проекти, свързани с диверсификация на доставките на синьо гориво.
По отношение на риска от спиране на доставките, нещата са доста положителни, защото и днес за разлика от 2009 година, в България има много по-развита мрежа за алтернативни доставки. Повече за възможните пътища на доставка на газ можете да научите в нашата интересна статия Възможно ли е доставките на газ за бита да бъдат спряни? И без да влизаме в дълбоки политически разговори е ясно, че начин за осигуряване на доставките на газ и нефт винаги ще има.
Положителното в цялата картинка е, че пускането на Междусистемната газова връзка Гърция-България, ще доведе до истинска диверсификация на доставките на газ за България, а включвайки конкурентни доставчици, това ще повлияе на цените в посока надолу. В крайна сметка, колкото и политическо говорене да има по темата, природния газ ще си остане основен източник на енергия, защото той просто няма алтернатива, която да го замени. Но процесите, които стартира конфликта в Украйна, ще доведат до положителни последствия за целия европейски пазар в дългосрочен план, именно защото договарянето на доставките ще е от името на целия Европейски съюз, а осигуряването на алтернативни доставчици и намаляването на зависимостта от руския газ вече е необратим процес. В крайна сметка, всички процеси ще доведат до преразпределение на пазара, което не много далеч във времето ще доведе до по-ниски цени.
Ако живеете в къща или вила, обмислете алтернативата на природния газ – използването на резервоар на пропан. Едно зареждане ви дава сигурност за целия отоплителен сезон, като по този начин контролирате риска от рязка промяна в цената и риск от спиране на доставките, и в същото време получавате ненадминат комфорт и ефективност на системата ви за отопление.
Цената на пелетите винаги се покачва, заедно с цената на останалите енергоизточници
Въпреки, че цената на пелетите изглежда логически да не е пряко обвързана с цената на другите енергоизточници, всъщност статистически тя също расте, ако се повишава цената на природния газ, нефта и електричеството. Винаги през пролетта се наблюдава леко понижаване на цената, за да стимулира закупуването на по-големи количества пелети за зареждане за зимата, но това понижение не е съществено. По същия начин изглеждат нещата и при дървата за огрев. Изборът на пелети за отопление не променя нещата. Цената винаги ще е по-голяма спрямо газа, а недостатъците при използването на пелетите не са малко. Необходимостта от зареждане, място за съхранение, мръсотията и проблемите с котлите на пелети не са за пренебрегване.
Изчислете сами разходите за отопление с нашия енергиен калкулатор
Изводи
В дългосрочен план отоплението с природен газ, пропан и/или термопомпа е гарантирано най-евтиният вариант. От гледна точка на комфорт това е начина за отопление, което всяко съвременно домакинство желае. Отоплението с климатици е възможен избор при липса на възможност за използване на газ или ако инвестицията в термопомпа е невъзможна за вас. Ако например живеете в апартамент и нямате достъп до газоразпределителната мрежа и не можете да си позволите термопомпа, климатиците са алтернатива, която обаче трябва да бъде избрана внимателно. Залагайте винаги на професионална консултация, и не купувайте нисък клас климатици, което ще доведе до много високи сметки за електричество. Въпреки това, всеки модел климатик е по-добър избор, отколкото отоплението с елекрически печки, конвектори или електрически маслени радиатори.
Избери най-евтиното и подходящо отопление за твоя дом или офис.
Ние ще ти помогнем!
Всяка статия в настоящия сайт е авторска и е написана от нашите експерти и инженери. Когато в дадена статия е използван външен източник, той задължително е цитиран. В настоящата статия, данните за цените на енергоизточниците са взети от НСИ и данни от страницата на Европейската комисия https://ec.europa.eu. Публикуването и копирането на материалите и части от тях, без изрично съгласие на Дженерикс Партнърс ООД е забранено.