Кога е подходящо да използвате соларни колектори. Какви са видовете колектори и как да постигнете максимален ефект от тяхното използване
Соларните панели за топла вода, известни още като слъчеви панели, слъчеви колектори и др. са един от най-ефективните начини за получаване на безплатна топла вода през преходните сезони и лятото и ефективен начин за намаляване на сметките за топла вода през зимата. Ако колекторите са правилно изчислени, разположени на правилното място и са вързани с централната ви отоплителна система, можете да получите максимален ефект от тяхното използване.
Какви видове колектори има на пазара
Според целите, които желаете да постигнете има няколко вида слънчеви колектори. Ако целта ви е да си осигурите топла вода само през пролетния и летния сезон, за вилата на морето или сте собственик, който отдава под наем къща можете да използвате компактна слънчева система. При този тип система, водосъдържателя (бойлера за вода) е в обща конструкция със слънчевите колектори и всичко се монтира на покрива. Тези системи са с по-ниска цена в сравнение със сплит слънчевите системи, които се препоръчват при необходимост от по-голям обем вода и осигуряване на целогодишност на работа на системата.
При сплит слънчевите системи, слънчевите колектори се монтират на покрива, а чрез тръби те се свързват с обемен бойлер, разположен в котелно помещение, мазе, кухня. Тези системи, предимно се свързват с газов, пелетен, нафтов, електрически котел или термопомпа с монтиран обемен бойлер с две серпентини. През едната серпентина колекторите запоплят водата, а когато е облачно или по-студено, и водата не може да се загрее до желаната температура, дозатоплянето и се случва автоматично през другата серпентина, свързана към котела, термопомпата или с допълнително електрическо подгряване. По този начин, имате топла вода през цялата година, и използвате максимално слънчевата енергия и постигате максимална ефективност. В този случай дори през зимата ще имате икономия от разходите за газ, пелети или електричество.
Панелни или вакумно-тръбни колектори
По отношение на технологията на самите колектори основно се използват два типа колектори. Панелните са по-компактни и много хора смятат, че са и по-естетични, защото те изглеждат като част от покрива. За тях е важно да са на южно изложение, но може да се разполагат и на западно или източно. Целта е да хванат максимално дълго време през деня, в което ще бъдат огрявани от слънцето. Вакуумно-тръбните колектори от своя страна, се състоят от свързани помежду си тръби, но са по-ефективни от панелните, защото се нагряват от всички страни и по този начин използват максимално слънчевата светлина. Изборът на едната и другата технология е въпрос от една страна на естетика и от друга страна на ефективността и обема вода, който искате да си осигурите.
Колко е важна ориентацията на покрива
За да се използва пълноценно потенциала на колекторите, покривът трябва да бъде ориентиран в посока на най-силната слънчева радиация. Това означава, че в най-добрия случай покривът трябва да е обърнат на юг. Добри резултати могат да бъдат постигнати и с покривна ориентация на изток или запад. Западната посока е по-подходяща от източната. Това се дължи на факта, че външните температури се повишават следобед и следователно коефициентът на поглъщане е по-добър в западна посока.
Какво се случва при облачно време?
Слънчевите колектори утилизират топлината както от пряка слънчева радиация, така и от дифузна светлина. Така, че те нагряват водата и в облачни дни, разбира се не със същата сила, както при слънчево време. Най-голямо количество енергия се генерира през летните месеци, но в определени географски ширини отоплителната система може да бъде подпомогната от слънчевата енергия през хладните дни на пролетта, есента и понякога зимата. Соларната система може да покрие между 50% и 70% от годишното потребление енергия за затопляне на битовата гореща вода на едно семейство. За да се осигури максимален ефект, най-добре е към системата да се върже допълнителен източник за доподгряване, когато това е необходимо.
Колекторите имат ли нужда от специална защита?
Краткия отговор е не. Всички съвременни колектори на утвърдените производители имат защита както от прегряване, така и от замръзване. В самите колектори като топлоносител се използва пропилен гликол, който подобно на антифриза не замръзва при ниски температури, и в същото време има много добри топлопроводни свойства.
Как да извлечем максимална ефективност от колекторите
Консултирайте се с професинална компания, която предлага цялостни отоплителни решения. По този начин ще намерите най-доброто решение, което да ви предложи цялостна интегрирана система от колектори, обемен бойлер свързан към отоплителната ви система, така че 60-70% от годишните ви нужди от вода да са безплатни.
Избери най-евтиното и подходящо отопление и охлаждане за твоя дом или офис.
Ние ще ти помогнем!
Всяка статия в настоящия сайт е авторска и е написана от нашите експерти и инженери. Когато в дадена статия е използван външен източник, той задължително е цитиран. Публикуването и копирането на материалите и части от тях, без изрично съгласие на Дженерикс Партнърс ООД е забранено.