Кои са основните неща, за които да внимавате, когато избирате климатици и фирма за монтаж?
Намирането на подходящия изпълнител за каквaто и да е ремонтна дейност в жилището ви, в повечето случаи е нелека задача и често много от вас се притесняват дали ще получат най-доброто решение. За да ви улесним, в настоящата статия сме резюмирали седем от най-важните неща, които трябва да имате предвид, когато избирате климатици и за какво трябва да внимавате.
(1) Консултирайте се със професионалисти
Честа практика е избора на климатици да се заключава единствено до разговор с консултант и обсъждането основно на размера на помещенията, без да се вземат предвид много други фактори, които имат значение за правилният избор на климатик. Изборът на правилния уред ще ви гарантира оптимални сметки за отопление и охлаждане и гаранция, че ще стигате желаните температури през много студено или много топло време.
Голяма част от професионалните компании предлагат БЕЗПЛАТЕН ОГЛЕД, който е важен елемент от избора на климатици. Когато професионален инженер е направил огледа, заедно с него ще можете да прецените местата където да се монтират външните тела, най-подходящото място на вътрешните тела, което да ви осигури комфорт, а изчисляването и на необходимата мощност на уредите ще се извърши на база на действителните размери на помещенията, типа на строителството и изоляцията, изложението на помещенията и дограмата. Накрая ще получите и точна оферта, без риска да получите изненада, че не са били предвидени други монтажни дейности.
(2) Поискайте точна цена за монтажа
Често, хората се подвеждат от търговските реклами, че климатика върви с безплатен монтаж и всъщност не вникват какво включва това. Първото, което е препоръчително да проверите дали наистина безплатния монтаж е безплатен. Ако си направите труда да проверите цената на климатика при различни търговци, често ще забележите че има разлика в цената, където всъщност е калкулиран безплатния монтаж. Друго важно нещо, на което трябва да обърнете внимание е какво включва реално цената, която плащате. В повечето случаи в монтажа основно са включени разходите само за тръбите свързващи външното и вътрешното тяло, без това да включва цена за извеждане на конденза, стойките, на които се поставя външното тяло и др. Ето защо огледът и получаването на цялостна оферта ще ви даде яснота, какво в крайна сметка ще платите, за да предвидите точен бюджет и да не получите изненада чак след като сте закупили климатика.
(3) Заложете на фирма, която ще ви предложи цялостна услуга
Ако ви предстои цялостно решаване на въпроса с отоплението и ще изграждате система за отопление и климатици като допълнение за охлаждане или backup вариант за отопление, използвайте професионалисти, с опит в цялостно изграждане на отоплителни и климатични системи.
Дори да ви изглежда, че ще ви излезе по-евтино, всъщност ще загубите много време и нерви, ако една компания се занимава с подовото отопление и друга с климатиците. Най-добре е да заложите на този, който ще направи всичко и накрая ще ви предаде готова и работеща система.
Покупката на климатик от неспециализани магазини, които продават всякаква друга техника, може да ви създаде проблеми по отношение на компетността на избора и монтажа на уреда. Работейки със специализирана компания вие се възползвате от компетентна гаранционна и следгаранционна поддръжка.
(4) Какъв клас климатици да изберете?
Не приемайте, че когато някой ви предложи по-скъп климатик, целта е да спечели повече пари от вас. Всъщност избора на климатик по отношение на неговия клас е един от най-важните елементи. Ефективността на климатиците и термопомпите се характеризират с два показателя. СОР (коефициент на преобразуване) определя ефективността на климатика при отопление, а EER (коефициент за енергийна ефективност) описват ефективността на охлаждане на климатиците. Колкото по-високи са тези показатели, толкова по ефективен е вашия климатик. Ако е избран правилно за вашето помещение, това ви гарантира по-ниски сметки.
Ето защо трябва да намерите приемливия за вас баланс между цената на климатика, и колко ще спестявате от сметките в бъдеще. Много е важно също да се проверява какви са минималните температури, при които климатикът работи през зимата, ако ще го използвате за отопление. По-ниският клас климатици може да замръзнат или да откажат да работят, и така вие няма да можете да използвате уреда по предназначение.
Климатиците се делят най-често на висок, среден и нисък клас. Високият клас климатици предимно са представени от японските производители като Mitsubishi и Daikin, които освен пионери в производството на климатична техника предлагат климатици с най-висока ефективност. Същите производители предлагат и среден клас климатици, но с по-нисък бюджет, които предлагат добри характеристики, които си заслужават инвестицията. Производители като Panasonic, Fujitsu и Hitachi са сред имената предлагащи среден клас уреди. От друга страна на пазара можете да намерите редица производители, предлагащи много евтини климатици, но с много нисък клас. Гарантираме ви обаче, че спестяването на няколко стотин лева, ще ви излезе скъпо. Купувайки нисък клас климатик винаги правите компромис, който ще се отрази както в ефективността на уреда така и в сметките ви.
(5) Сплит или мултисплит климатична система да изберете?
Сплит системата е всяка климатична система, при която имате едно външно тяло, захранващо едно вътрешно тяло. При нея за всяко отделно помещение трябва да имате отделни външни тела. Това са стандартните климатици, които са познати на повечето хора. Съществуват обаче и т.нар. мулти-сплит системи, при които към едно външно тяло, можете да свържете до 5 вътрешни тела и то с различен вид и модел. Например можете да съчетаете стенен, подов и касетъчен таванен климатик. Основните предимства и недостатъци на двата вида системи са следните:
Сплит система
Сплит системата е всъщност стандартната климатична система, която сме свикнали да виждаме в повечето случаи, при която имате едно външно тяло, захранващо едно вътрешно тяло. При нея за всяко отделно помещение трябва да имате отделни външни тела.
ПРЕДИМСТВА
По-ниска цена в сравнение с мулти-сплит системата. Ако един от климатиците дефектира, това не влияе на останалите климатици, които са независими един от друг. В преходните сезони, можете в едната стая да охлаждате, в другата да отоплявате, според индивидуалните нужни.
НЕДОСТАТЪЦИ
Заемат много място по фасадата и се характеризират с по-ниска ефективност в сравнение с мулти-сплит системата.
Мулти-сплит система
При мулти-сплит системата към едно външно тяло, можете да свържете до 5 вътрешни тела и то с различен вид и модел. Например можете да съчетаете стенен, подов и касетъчен таванен климатик.
ПРЕДИМСТВА
Висока ефективност, което води до по-ниски сметки в сравнение с използването на отделни климатици. Заема много по-малко място на външната фасада.
НЕДОСТАТЪЦИ
По-висока първоначална инвестиция. При авариране на външното тяло, цялата климатична система спира да работи. Не позволява да работи в различните помещения в различни режими едновременно. Тоест, или само охлаждате във всички помещения или само отоплявате.
Мулти-сплит системите все повече се използват в новото строителство, където има специфични изисквания към вида на фасадите и където е невъзможно да разположите много външни тела. В същото време ако отоплението ще се осъществява с климатици този тип системи ви гарантира най-добра ефективност и по-ниски сметки. Задължително се консултирайте с професионалисти, ако се колебаете кой тип система да изберете.
Generix Gas съветва:
Ако имате жилище над 100 кв.м. особено ако е къща за предпочитане е да използвате мулти-сплит система, за да получите по-висока ефективност на системата.
(6) Конвенционален или инверторен климатик
Без значение за какво ще изполвате климатика, най-добре е да изберете инверторен климатик. Инверторните климатици са много по-ефективни въпреки по-високата цена и това рязко се отразява в сметките, които ще плащате в бъдеще.
Конвенционалният климатик е обикновен климатик, който работи на включване и изключване. Не коригира мощността си по-време на работа, поради и което консумира, голямо количество електричество и не е икономичен. Тъй като компресора му работи на пълни обороти е много шумен. Предимство е, че незабавно започва да затопля или охлажда, докато при инверторните климатици има известно изчакване. Не е подходящ за места с много ниски температури през зимата. Предимство е ниската му цена.
За разлика от него инверторните и хиперинверторните климатици са подобрена технология, при която компресора работи на различни обороти в зависимост от текущата мощност, която трябва да осигури за да охлади или затопли помещенията. Тези климатици, предимно като достигнат желаната температура вместо да се изключват, работят на по-ниска мощност за да я поддържат. Поради тази причина те са доста по-тихи и много по-икономични. Имат висок COP и EER, което води сериозно по-ниски сметки в сравнение с конвенционалните климатици. Разбира се цената им е по-висока.
(7) Изисквайте гаранции и поддръжка
Интересувайте се какви са гаранциите за инсталациите и уредите. Добре е те да са записани в договора. Също така е препоръчително да се обвържете с фирма, която предоставя гаранционна и извънгаранционна поддръжка. Изисквайте доказателство за това, че компанията е оторизирана да сервизира уредите, които ви предоставя или най-малкото е осигурен такъв сервиз, чрез производителя или вносителя. Добре е да имате партньор на който знаете, че можете да разчитате когато имате проблем с инсталацията.
Избери най-евтиното и подходящо отопление и охлаждане за твоя дом или офис.
Ние ще ти помогнем!
Всяка статия в настоящия сайт е авторска и е написана от нашите експерти и инженери. Когато в дадена статия е използван външен източник, той задължително е цитиран. Публикуването и копирането на материалите и части от тях, без изрично съгласие на Дженерикс Партнърс ООД е забранено.