Как работят термопомпите
Термопомпа е уред за отопление, който работи чрез изпомпване или преместване на топлина от едно място на друго, като използва компресор с течен или газов хладилен агент. Топлината се извлича отвън и се изпомпва (премества) и се използва за загряване на вода за отоплителната система или пък да създават „студ“ за охлаждане. Тоест както при климатиците, можете да използвате термопомпата и за отопление и за охлаждане. Всъщност, най-просто казано устройството на термопомпата не е много по-различно от това на хладилника, като при нея действат същите термодинамични закони.
Можете да си закупите термопомпа в нашия онлайн магазин. Ако не знаете каква термопомпа да си изберете, ние ще се радваме да Ви съдействаме с безплатна консултация по телефон или на място!
За какво и как може да използвате термопомпата?
За разлика от климатиците, които затоплят или охлаждат пряко въздуха в помещението, термопомпата загрява водата, която е в отоплителна система с радиатори, въздушни конвектори или подово отопление. Тоест термопомпата, замества работата на котела на дърва, пелети или газ. Разликата е само в енергоизточника, който използвате. Този факт, всъщност дава три основни предимства на термопомпите – икономия на енергия, постигане на комфорт, типичен за подовото отопление и отоплението с радиатори и възможността да използвате уреда и за охлаждане, чрез производството на студена вода.
НАЙ-ЧЕСТО ИЗПОЛЗВАНИТЕ ТЕРМОПОМПИ са така наречения тип „въздух-вода“. Повече за видовете термопомпи, можете да намерите на нашата страница Tермопомпи, както и в нашата статия Термопомпи: Предимства и недостатъци
Термопомпите, подобно на стандартните климатици се състоят от две тела: (1) външно тяло, в което е основния компресор и (2) вътрешно тяло. Според предназначението си термопомпите могат да се използват само за отопление, за отопление и охлаждане, както и да се добави към тях отделно обемен бойлер, за да произвеждате битова гореща вода. Има и варианти, при които можете да вземете термопомпа с вграден бойлер за топла вода.
На примерната схема 1 са показани, най често използваните начини за използване на термопомпа. За отопление, произведената топла вода от термопомпата, може да се подава:
- Във водно подово отопление
- В радиатори
- В въздушни конвектори
За отопление, най-ефективната и комфортна схема за отопление е показаната примерна схема 2, а именно подово отопление (4). Подовото отопление се характеризира с много по-ниски загуби на топлина и изисква ниска температура на водата до 35 градуса. Най-добри сметки, особено в съчетание с термопомпа се постигат именно при отопление с подово. Това биха ви препоръчали професионалистите, както и самите производители.
Тъй като термопомпата може да се използва и за охлаждане, то в този случай най-често се използват въздушни конвектори. Те могат да са стандартни, или вградени в пода. Конвекторът подобно на климатика, охлажда въздуха или го затопля, но чрез водата която минава през него, произведена от термопомпата. Така, че инсталацията може да бъде изградена и изцяло с конвектори, но разбира се комфорта който подовото отопление дава, не може да бъде сравняван с този начин на отопление, използван повече в офисите и админстративните сгради.
В последно време, често водно-подовата система за отопление, се използва и за охлаждане. При използване на вода с не-много ниска температура се получава добър комфорт на охлаждане и далеч по-здравословен в сравнение с охлаждането от климатици.
Най-съвременният и комфортен начин за охлаждане е таванното охлаждане, при което подобно на подовото отопление, над окачен таван се монтират тръби през които преминава студена вода, охладена от термопомпата.
Колко струват термопомпите?
Цените на термопомпите обикновено са високи, като се има предвид инсталирането на термопомпата, но разходите варират за различните термопомпи. Типичният ценови диапазон е между 8000 и 15 000 лева, когато говорим за термопомпи въздух-вода. Те са и най-използваните в днешно време, както и най-достъпните. Трябва да се има предвид, обаче и съпътващите елементи към терпомомпата, обемен бойлер, необходимостта от буферен съд и разходите за инсталация. Подробна информация прочетете в нашата статия Термопомпи: Предимства и недостатъци
При използването на термопомпа месечните сметки, биха били доста по-ниски ако преминавате от електричество, и близки до сметките, които бихте плащали с природен газ, и не рядко и по-ниски. Това разбира се зависи много и от средната температура през зимния сезон. За разлика от уредите използващи природен газ, работата на термопомпата се влияе изключително много от въшните температури и при много ниски температури ефективността на термопомпите намалява рязко. Ето защо практиката е да се инсталира допълнителен електрически нагревател към термопомпата, ако същата няма вграден такъв. Най-ефективно е да използвате хибридна система, и ако имате достъп до газ и сте решили да се подсигурите с термопомпа да използвате и двата енергоизточника, като газовия котел се включва в по-студените дни, когато термопомпата не може да бъде толкова ефективна, а работата на допълнителните нагреватели ще генерира много по-високи разходи за електричество, в сравнение с разхода на газ.
Можете да си закупите термопомпа в нашия онлайн магазин. Ако не знаете каква термопомпа да си изберете, ние ще се радваме да Ви съдействаме с безплатна консултация по телефон или на място!
Избери най-евтиното и подходящо отопление за твоя дом или офис.
Ние ще ти помогнем!
Всяка статия в настоящия сайт е авторска и е написана от нашите експерти и инженери. Когато в дадена статия е използван външен източник, той задължително е цитиран. В настоящата статия, данните за цените на енергоизточниците са взети от НСИ. Публикуването и копирането на материалите и части от тях, без изрично съгласие на Дженерикс Партнърс ООД е забранено.