За какво можете да използвате термопомпа
За разлика от климатиците, които затоплят или охлаждат пряко въздуха в помещението, термопомпата загрява водата, която е в отоплителна система с радиатори, въздушни конвектори или подово отопление. Тоест термопомпата, замества работата на котела на дърва, пелети или газ. Разликата е само в енергоизточника, който използвате.
Как работят термопомпите и защо се използват?
Термопомпите работят чрез изпомпване или преместване на топлина от едно място на друго, като използват компресор с течен или газов хладилен агент. Топлината се извлича отвън и се изпомпва (премества) и се използва за загряване на вода за отоплителната система.
Термопомпите идват с множество предимства за вашия дом. Изпомпването на топлина използва по-малко електроенергия в сравнение с това, когато електричеството се използва единствено като средство за преобразуването му. През лятото цикълът може да бъде обърнат и уредът може да се използва и за охлаждане.
Термопомпите, подобно на стандартните климатици се състоят от две тела: (1) външно тяло, в което е основния компресор и (2) вътрешно тяло. Според предназначението си термопомпите могат да се използват само за отопление, за отопление и охлаждане, както и да се добави към тях отделно обемен бойлер, за да произвеждате битова гореща вода. Има и варианти, при които можете да вземете термопомпа с вграден бойлер за топла вода.
Популярността на термопомпите нараства в последните години и много от правителствата в ЕС започнаха да прилагат редица нови схеми, стимулиращи прехода към зелен начин на живот и алтернативно използване на енергия по-плавно и по-достъпно. Тъй като енергията, добивана от вятър, ВЕЦ и фотоволтаици, не може да покрие енергийните нужди, газификацията и използването на термопомпи е най-бързият начин за декарбонизация и намаляване на вредните емисии.
Чрез комбиниране на термопомпи със слънчеви панели можете да направите дома си самодостатъчен и екологичен. Правилно проектираните и инсталирани термопомпи могат да си заслужават и са особено добра алтернатива, когато нямате възможност за газификация. А съчетанието между газ и термопомпа, е може би една от най-ефективните системи, които могат да бъдат реализирани.
Важно е да се отбележи, че едно съвременно, чисто и ефективно отопление може да се постигне основно или чрез газ, или чрез използване на термопомпа. Всички останали варианти за отопление изискват ръчна поддръжка, място за съхранение на горивото и в много случаи, месечните разходи са по-високи.
Колко струват термопомпите?
Цените на термопомпите обикновено са високи, като се има предвид инсталирането на термопомпата, но разходите варират за различните термопомпи. Типичният ценови диапазон е между 8000 и 15 000 лева, когато говорим за термопомпи въздух-вода. Те са и най-използваните в днешно време, както и най-достъпните.
При използването на термопомпа месечните сметки, биха били доста по-ниски ако преминавате от електричество, и близки до сметките, които бихте плащали с природен газ, и не рядко и по-ниски. Това разбира се зависи много и от средната температура през зимния сезон. За разлика от уредите използващи природен газ, работата на термопомпата се влияе изключително много от въшните температури и при много ниски температури ефективността на термопомпите намалява рязко.
В следващата таблица, можете да видите реално как се изменя коефициента на преобразуване и отоплителната мощност на термопомпа Viessmann Vitocal 100-S, според външните температури:
Именно заради тази особеност на термопомпите, най-важният аспект е избора на правилната термопомпа по отношение на необходимата мощност. Изграждането на цялостната инсталация е от изключително значение за гарантирането на ефективна работа на системата. Грешка в избора на помпата, недобре оразмерена инсталация или неправилно подбрани и инсталирани други елементи от системата биха довели до високи месечни разходи, а в някои случи и до невъзможност на помпата да работи в по-студените дни.
Ако се колебаете в избора на правилната за вас система, се възползвайте от нашата безплатна консултация и безплатен оглед, за да ви помогнем в избора на най-доброто решение за отопление.
На следващата графика, можете да се ориентирате в евентуалните инвестиции и очакваните средно месечни разходи.
Сметките са изчислени като средно месечен разход, като годишните разходи са разпредели за 12 месеца. Всички изчисления и примерни средни инвестиции са изчислени за къща с площ от 100 кв.м. при наличие на изолация и нова дограма. За климатични условия са взети средните температури за страната и температура на помещенията 23 градуса. Отоплението се осъществява с водно подово отопление. Под други разходи се разбират разходите за тръби, буферни съдове и други елементи, необходими за пълно изграждане на конкретната инсталация, както и разходи свързани с проектиране и узаконяване на инсталациите.
Какви са предимствата и недостатъците на термопомпите?
Преди да вземете решение за покупка на термопомпена система, важно е да се информирате за предимствата и недостатъците на термопомпите. Има множество предимства на термопомпите, които ги правят много добра инвестиция за собственика на жилището.
ОСНОВНИ ПРЕДИМСТВА
По ниски разходи за поддръжка
Термопомпите са по-ефективни от повечето системи, базирани на горене. Колкото по-енергийно ефективни са системите, толкова по-големи са дългосрочните спестявания на енергия. Въпреки, че цените на термопомпите са високи, средно на всеки 100 кв.м. отопляема площ можете да спесите до 2000 лв. за отопление годишно.
Лесна и не толкова честа поддръжка
Термопомпите изискват по-малко поддръжка от системите за отопление с горене. Редовно, веднъж годишно, трябва да се проверяват някои детайли от системата, които лесно можете да правите сами. Професионален монтажник, от друга страна, трябва да проверява на всеки три или пет години.
Висока безопасност и надежност на системата
Термопомпите са по-безопасни от отоплителните системи, базирани на горене. Те са безопасни за работа и тъй като разчитат на електричество и не е необходимо да изгарят гориво, за да генерират топлина. От тази гледна точка, тъй като всеки потребител използва електричество у дома, страховете свързани с този тип уреди са далеч по-малко.
По ниски въглеродни емисии
Както при природния газ, така и при термопомпите се получава ефекта на спестяване на въглеродни емисии. При природния газ причината е, че при горене газът отделя по-малко въглероден двуокис, в сравнение с другите горива. От своя страна термопомпите спестяват електрическа енергия. Тоест косвено, спестяват емисии, които иначе биха били отделени за да се произведе повече енергия, която ви е необходима.
Може и да охлажда
Едно от най-големите предимства на термопомпите, е че можете да ги използвате и за охлаждане. Така си осигурявате цялогодишна климатизация на дома или офиса и няма нужда да добавяте допълнително климатици. Охлаждането може да се постигне с монтирането на допълнителни конвектори, с таванно водно охлаждане а дори е възможно и да се използва системата за подово отопление и за охлаждане.
Дълъг живот
Животът на термопомпите е относително дълъг, като средната продължителност на живота е някъде между 14 до 15 години. Въпреки тези цифри, те са изключително надежден и стабилен източник на топлина и чисто теоретично една термопомпа при добра поддръжка, може да работи повече от 35-40 години.
НЯКОЛКО НЕДОСТАТЪКА
Два са най-често изтъкваните недостатъци на термопомпите – високата първоначална инвестиция и по-ниската ефективност при много ниски температури под 10 градуса. Някои от основните недостатъци са следните:
Високи първоначални разходи
Термопомпите имат големи първоначални разходи, но от друга страна, техните експлоатационни разходи водят до дългосрочни спестявания от сметки за енергия и водят до намаляване на въглеродните емисии.
Проблеми при студено време
Фактът, че термопомпите стават по-неефективни при по-студени дни, може да се компенсира достатъчно с избора на правилната помпа, но не само. Съчетайте термопомпа с котел на газ, изискайте предварително проектиране и се доверете само на оторизирани компании.
Замърсяват частично
Термопомпите разчитат на електричество, за да работят, което означава, че им е трудно да бъдат изцяло въглеродно неутрални. Въпреки това, термопомпите като цяло имат висок коефициент на производителност (COP), което означава, че са по-ефективни, защото използват по-малко елетричество, отколкото бихте употребили с конвенционален уред.
Струва ли си инвестицията в термопомпите?
Факт е, че най-ефективните методи за отопление и в същото време най-удобните са използването на газ или термопомпа. Получавате уюта на затоплянето на дома ви от подово отопление или радиатори и то на доста добра цена. Ако нямате достъп до природен газ, или възможност за поставяне на резервоар за пропан, то изборът на термопомпа за отопление е логичен и добър избор. Стига да е приемлива по-високата първоначална инвестиция.
Избери най-евтиното и подходящо отопление за твоя дом или офис.
Ние ще ти помогнем!
Всяка статия в настоящия сайт е авторска и е написана от нашите експерти и инженери. Когато в дадена статия е използван външен източник, той задължително е цитиран. В настоящата статия, данните за цените на енергоизточниците са взети от НСИ. Публикуването и копирането на материалите и части от тях, без изрично съгласие на Дженерикс Партнърс ООД е забранено.