Отоплението на газ си остава по евтино от тока, пропана, нафтата и пелетите
В последните месеци както в Европа, така и в САЩ се наблюдава сериозна енергийна криза. Цените на основните енергоизточници скочиха до невиждани висоти, а много хора се запитаха какво ще се случи със сметките им за отопление и топла вода. И ако досега не са се замисляли за начина си на отопление, то ситуацията в момента е повод да го направят.
Няколко факта биха ви дали яснота в дългосрочен план на кое да заложите.
Цената на газа, винаги ще е по-ниска в сравнение с традиционните енергоизточници
В България цената на природния газ за битови клиенти е много по-ниска от тази на традиционните енергоизточници. Цените на енергоизточниците на световните и европейски пазари са обвързани помежду си. Реално цената на електрическата енергия е обвързана с цената на природния газ и на въглищата, от които се произвежда. Делът на зелената енергия е прекалено нисък, за да може това да доведе до някакво сериозно понижаване на цената. При условие, че цената на тока, която плащате дори при отопление с климатик е обвързана с тази на газа, то няма как да очакваме, че газът може да е по-скъп от тока.
Топлоенергията, се произвежда днес основно от централи, работещи с природен газ. Естествено е, че цената на парното в този случай пряко зависи от цената на газа, но тъй като газа е само една от многото компоненти от себестойността за производство на единица топлоенергия, то цената на парното няма как да е по-ниска от тази на газа, особено имайки предвид и топлинните загуби, които се разпределят и плащат допълнително от потребителите. Деуг е въпросът, че регулацията и наличния в момента Моратириум приет в края на 2021 година, държат изкуствено цената на топлоенергията по-ниска, но това през 2022 ще се промени.
Положението не е по-различно и по отношение на останалите енергоизточници. Бензинът, нафтата и пропан-бутана се произвеждат от нефт. Неговата цена, с която е обвързан и природния газ, определя цената на неговите производни. С други думи покачи ли се цената на един енергоизточник, това неминуемо води до покачване на цената и на останалите.
На показаните диаграми, можете да видите промяната в цената на енергоизточниците, на която ясно се вижда връзката между цените. Изводът е прост. Цената на природния газ остава най-ниска. Сравнителната графика между цените на газа и електрическата енергия, освен че показва връзката между цените, ясно води до извода че в период от 15 години, разликата между двете цени се запазва като порядък и нараства с времето.
Каквото и да се случва, цената на природния газ, както и на газ пропан, ще са по-ниски в сравнение с другите енергоизточници. С други думи залагайки на отопление на газ, вие винаги ще плащате по-ниски сметки в сравнение с отопление на други енергоизточници.
В България цената на природния газ, парното и електричеството се регулира
Тъй като в България все още пазара не е напълно либерализиран, както е в останалата част на Европа, цената на тока за битовите потребители и тази на газа и парното, се регулира от Комисията за енергийно и водно регулиране. Това към днешна дата означава, че когато се обяви по медиите, че има увеличение на цените на електричеството или на природния газ, това не винаги означава пряко, че се повишава цената за битови потребители. Ето защо е важно, за да имате актуална информация за цените, да се информирате от фактурите, които получавате, както и от официалните страници на вашето електро или газоразпределително дружество.
Към януари 2022 година, цената на тока разбира е по-висока от цената на повечето енергоизточници в т.ч. на природния газ, въпреки нарастването на цените на природния газ, нафтата, пелетите, дървата и въглищата. Благодарение на факта, че Закона за енергетика не позволява на енергийния регулатор към момента да променя цената на тока за битови нужди в период по-малък от 6 месеца, цената на тока остана за момента без изменение. За да се спре повишаването на цената на електрическата енергия през януари, Народното събрание прие Мораториум, който отложи поскъпване засега в рамките до края на март. В крайна сметка обаче, каквито и механизми да се използват поскъпването на тока предстои.
ВАЖНО е, да се знае, че когато се обявява повишаване на цената на природния газ, например с 30% от държавния доставчик Булгаргаз, това не означава 30% увеличение на сметките. Цената на физическия газ е това което се влияе от цената на световните пазари, а тя е само една от компонентите, които заплащате. Цената се сътои от цена за разпределение на газа, пренос, достъп, снабдяване и доставка. Доставката е тази компонента, която често се увеличава или намалява, според цените на пазарите. Трябва да се има и предвид, че част от газоразпределителните дружества в България, не купуват газ само от Булгаргаз, а и от други доставчици и по този начин успяват да създадат микс с по-ниска цена за крайния потребител.
Изчислете сами разходите за отопление с нашия енергиен калкулатор
Цената на пелетите винаги се покачва, заедно с цената на останалите енергоизточници
Въпреки, че цената на пелетите изглежда логически да не е пряко обвързана с цената на другите енергоизточници, всъщност статистически тя също расте, ако се повишава цената на природния газ, нефта и електричеството. Винаги през пролетта се наблюдава леко понижаване на цената, за да стимулира закупуването на по-големи количества пелети за зареждане за зимата, но това понижение не е съществено. На следващата графика можете да видите реални данни за промяна в цената на различни класове пелети. В дългосрочен план, промяната на цената спрямо тази на природния газ не е просто я следва, а кривата е напълно еднаква.
На какво се дължи енергийната криза през 2021 година?
И друг път назад в годините, сме били свидетели на рязко повишаване на цената на горивата, и природния газ особено в цената на бензина и дизела. И нормално след време пазарите се успокояват и цените се нормализират. В текущата ситуация, цените на природния газ и електричеството нараснаха рязко по целия свят през последните месеци. Основната причина е по-голямото търсене на природен газ в следствие на възстановяване на икономиките, особено в Азия и отварянето на бизнесите, след пандемията от COVID-19. Назад в годините е имало подобни на сегашната криза, особено между 2005 и 2009 година (виж графиката), когато цените на природния газ на световния пазар са достигали почти 2 пъти по-високи цени от текущата цена. Разбира се и други политически събития имат своето влияние, като например спора за пускането на газопровода „Северен поток 2“.
По медиите показват хора с невероятно високи сметки. Колко е действително това?
Към момента, ако сравнявате цената на газа, спрямо същия период на миналата когодина, можем да видим и от графиките по-горе, че цената се е повишила малко над 2 пъти. Тоест можете да очаквате двойни сметки, и ако миналата година през декември сте платили 100 лв. за газ, то тази година ще платите над 200 лв. Има много стари ползватели на газ, чиито уреди са стари, а изградените им отоплителни системи са неефективни поради използването на по-малки радиатори от нужното, запушени и замърсени тръби и др. което е истинска причина за повишаване на разхода на газ. Това в съчетание с високата в момента цена на природния газ, води до наистина високи сметки. Ето защо е необходимо редовно да извършвате профилактика на вашата отоплителна система и да се доверявате на изграждането само на надежни компании за газификация и отопление, които ще подберат правилните уреди и ще изчислят и проектират правилните елементи на вашата отоплителна система.
Изводи
В дългосрочен план отоплението с природен газ е гарантирано най-евтиния вариант. Ако нямате достъп до мрежата и търсите решение за къща, инсталацията на подземен резервоар с газ пропан е другата добра алтернатива, която ще ви осигури комфорт и по-ниски месечни разходи. В момента цената на природния газ и пропана за битово отопление е много близка. Изборът на отопление с климатици, колкото и ефективни да са те, ви гарантира единствено по-високи сметки за отопление. Ако живеете в апартамент и нямате достъп до природен газ, помислете за термопомпа, която все пак е по-ефективна отколкото климатиците, а и ще осигурите по здравословно и уютно отопление чрез подово отопление, радиатори или конвектори. Отоплението с пелети е по-евтино от това с електричество, но е неудобно и в повечето случаи излиза по-скъпо.
Избери най-евтиното и подходящо отопление за твоя дом или офис.
Ние ще ти помогнем!
Всяка статия в настоящия сайт е авторска и е написана от нашите експерти и инженери. Когато в дадена статия е използван външен източник, той задължително е цитиран. В настоящата статия, данните за цените на енергоизточниците са взети от НСИ. Публикуването и копирането на материалите и части от тях, без изрично съгласие на Дженерикс Партнърс ООД е забранено.