Сред най – ефективните и икономични системи за отопление в момента са термопомпите. За работата им те използват наличната топлина от заобикалящата ни околна среда и я пренасят до помещенията за отопление. С утилизирана топлина затоплят водата в отоплителната система, която може да е водно-подова инсталация, радиатори, въздушни конвектори или смесена система.
Термопомпите се делят на няколко основни вида, спрямо топлинния източник:
- Термопомпи въздух – вода;
- Термопомпи вода – вода;
- Термопомпи земя – вода.
Повече за термопомпите може да научите в нашата статия „Какво е термопомпа“
Най – разпространените сред тях са въздух – вода. И това не е случайно. Те са лесни за монтаж, инвестицията при тях е най-ниска а разликата в разходите за отопление след това са сравнително не много различни от другите видове термопомпи при които са необходими доста повече инвестиции.
Термопомпата използва заобикалящия ни външен въздух. Уреда се състои от външно и вътрешно тяло или моно блок, като вътрешното тяло е свързано към отоплителна инсталация от радиатори, подово отопление или комбинация от всички тях, а външното тяло е основния агрегат, който преобразува енергията от въздуха, и по-външен вид и принцип на действие е идентичен с климатик. Ако се използва в режим на охлаждане, най-често се използват въздушни конвектори, които охлаждат помещението, но по-съвременния начин и изключително комфортен е таванното охлаждане. Повече за таванното охлаждане, прочетете в нашата страница Таванно охлаждане.
Термопомпите въздух – вода се делят на два вида – нискотемпературни и високотемпературни. Разликите между тях основно се дължи най – вече на изходната температура на водата в отоплителната инсталация, от която главно зависи ефективността на термопомпата. От това на какъв тип уред ще заложите зависи от нуждите на Вашето жилище, дали е старо и или ново строителство и неговата енергоефективност.
За да бъде направен най – правилният избор, трябва да се има предвид основни характеристики, предимства и недостатъци, както и разликите между високотемпературни и нискотемпературни термопомпи.
Generix Gas е един от лидерите в изграждането на инсталации с термопомпи като предлага цялостна услуга – изграждане, пуск и настройка и поддръжка. Извършваме безплатен оглед и професионална консултация. Получавате оферта в рамките на ден, два с варианти за вашето отопление и охлаждане, договор, кратки срокове и всички необходими гаранции.
Изчислете разхода за отопление при използването на термопомпа и други енергоизточници
Основни разлики между двата вида термопомпи
В най-основни линии, съществените разлики между нискотемпературните и високотемпературните термопомпи могат да се обобщят по-следния начин.
Основни характеристики на нискотемпературната термопомпа
Основните характеристики на нискотемпературната термопомпа е, че тя загрява водата до 50-55 градуса. Най – съществената разлика между нискотемпературната и високотемпературната термопомпа се изразява в това, че при нискотемпературната липсва втори компресор, който да до загрява водата до 70 – 80 градуса.
Сред основните характеристики на нискотемпературните термопомпи, в зависимост от модела, са такива като:
- Енергиен клас – обикновено А++;
- Работния диапазон в режим на отопление и охлаждане: от -20 градуса до +35 градуса и също така от -15 градуса до + 43 градуса;
- Нивата са шум за изключително ниско – около 30 – 35dB;
- Стойности на коефициент на производителност в режим на отопление СОР от 3,1 до 5,25 – белег за икономичност и ефективност;
- Режим изсушаване;
- Интелигентен режим на работа, съобразен с външните условия;
- Антибактериална функция;
- Възможност за смарт контрол през мобилно устройство.
Една от най – подходящите и енергоефективни решения с нискотемпературна термопомпа е с конвектори или с подово отопление, като това носи след себе си пестене на енергия, необходима за отопляването на дома. Особено голям плюс е при новото строителство и енергоефективните къщи. Този вид термопомпи са най-честия избор днес и са изключително подходящи за новостроящи се жилища, както и такива с добра изолация и дограма.
Основни характеристики на високотемпературната термопомпа
Докато нискотемпературните термопомпи са подходящи предимно за ново жилище или сграда, високотемпературните са с възможности да се използват ефективно за инсталации към съществуващи вече радиатори и тръбопроводи в по-стари сгради, където се използват радиатори и системи, които изискват по-висока температура на водата в системата, особено ако се използват стари стоманени или чугунени радиатори. Изключително подходящи са и за офиси, цехове и други работни помещения в производствени бази.
Както повечето термопомпи, те също имат външно тяло, а вътрешното тяло в голяма част от случаите е с монтиран допълнителен компресор. Уреда може да бъде свързан към бойлер за БГВ или соларна инсталация.
Характерно за високотемпературните термопомпи е още, че:
- Произвеждат гореща вода при значително по – висока температура от стандартна термопомпа;
- Температурата на водата се повишава до 80 градуса с помощта на допълнителен компресор;
- Мощността при отопление е значително по – голяма;
- Ефективността при отопление е COP 5 или повече;
- Голяма част от уредите гарантират висок енергиен клас;
- Работния диапазон при отопление и охлаждане е: от -25°С до +25°С и съответно от -10°С до +46°С;
- Използват се за отопление и произвеждане на БГВ, така за охлаждане при необходимост;
- Могат да се управляват от разстояние.
Логично, от тези характеристики следва, че високотемпературните термопомпи харчат повече енергия за отопление.
Предимства и недостатъци на нискотемпературната термопомпа
Най – разпространения вид нискотемпературни термопомпи са сплит системите, тъй като подгряват и водата в дома и това допринася за по – голямата им гъвкавост и ефективност.
По – голяма част от моделите, произведени от водещите марки, са предназначени за ниска степен на топлинни натоварвания. През студените месеци издържат на много ниска температура и комбинират отоплението и охлаждането с осигуряването на гореща вода за битови нужни.
Други предимства, които могат да осигурят нискотемпературните термопомпи, са следните:
Основни предимства
- Свързване към различен тип отоплителни тела;
- Висок работен диапазон на моделиране, харчат толкова енергия, колкото е необходимо, дори да отоплявате само една стая;
- Интелигентен контрол, спрямо вътрешната температура на помещенията и външните климатични условия;
- Ограничена входяща мощност на някои компоненти;
- Перфектно решение на подсигуряване на битова гореща вода;
Основен недостатък, е сравнително по-висока инвестиция, спрямо варианти като използване на газ или електрически котел, а в някои случаи и спрямо използването на пелети
Все пак е важно да се отбележи, че тази по-висока инвестиция се възвръща бързо, поради постигането на изключително ниски разходи за отопление.
Тъй като нискотемпературните термопомпите са максимално ефективни при 35-45 градуса за отопление, ако радиаторите Ви не са достатъчно големи или подовото не покрива необходимата площ, те няма да генерират необходимата топлинна енергия. Ето защо е изключително важно при инсталация на термопомпа или замяна на основния енергоизточник, вашата система да бъде проверена и преизчислена, така че да се гарантира, че ще постигате ниски сметки и желаната температура за отопление в помещенията при конкретни зимни условия.
Generix Gas е един от лидерите в изграждането на инсталации с термопомпи като предлага цялостна услуга – изграждане, пуск и настройка и поддръжка. Извършваме безплатен оглед и професионална консултация. Получавате оферта в рамките на ден, два с варианти за вашето отопление и охлаждане, договор, кратки срокове и всички необходими гаранции. Получавате ясен отговор на въпроса дали съществуващата ви система е подходяща за използването с термопомпа и дали са необходими допълнителни промени.
При старите системи се препоръчва да се използват високотемпературни термопомпи, в противен случай ще се наложи смяна на цялата отоплителна инсталация. Тук обаче, е важно да се прецени дали разходът който ще се е необходим за отопление, е приемлив и за колко време би се избила инвестицията в подобряване на отоплителната система и замяна на радиаторите и тръбите.
Предимства и недостатъци на нискотемпературната термопомпа
Високотемпературните термопомпи работят до 80°С, а други подобрени модели работят и до 65°С, което е главната причина да отопляват най-често радиатори.
Едно от най-голямото им предимство е, че могат да се включат към вече изградени радиатори, вентилаторни конвектори, лири в баните и др.
Основни предимства
- Безпроблемно работят в режим на отопление дори при външна температура от -20°С;
- Подгряването на водата може да достигне до 80°С с или без допълнителен нагревател;
- За пестене на повече енергия при нужда от гореща вода може да бъдат комбинирани със соларна система:
- Не се налага смяна на отоплителната система, поради което се спестяват средства;
- Управляват се лесно чрез достъпен интерфейс, позволяват лесно регулиране на температурата;
- Може да се комбинират с вентилационна система, за да се използва ресурса им за обмен на въздуха в помещенията;
- И други.
Максималната температура при която може да работят високотемпературните термопомпите е 80°С, но не е необходимо непременно да работят при такава температура. По този начин се получава висок разход на енергия и по – ниска ефективност. Отоплителната инсталация трябва да е така проектирана, че да налага работа на най – високите температури само при необходимост.
Недостатъци
Основният недостатък на високотемпературните термопомпи е, че не са толкова ефективни, както и, че инвестицията е по – голяма в сравнение с нискотемпературните. Нуждата да се произвежда гореща вода с температура до 80 градуса, пряко повишава разхода и сметките. Ето защо е важно да се консултирате с експерт и да се прецени във всеки индивидуален случай кое е по-добре. Да инвестирате в замяна или подобрение на съществуващата ви отоплителна инсталация или разходите за отопление с високотемпературна помпа, биха били такива, че да намалят текущия разход за отопление с алтернативен енергоизточник и да постигнат необходимия комфорт и топлина.
Като недостатък можем да добавим и по – големите външни тела. Много е важно да се прецени кой вариант ще бъде по – добър, инвестиране в подобно устройство или преоразмеряване на отоплителната система.
В повечето случаи, особено при ремонт на жилище собствениците предпочитат да инвестират пари в осъвременяване на отоплителната система, слагане на изолация и замяна на дограмите, което позволява използването на нискотемпературни термопомпи. Разликите в месечните сметки за отопление в 90% от случаите за няколко години, покрива направените инвестиции.
Избери най-ефективното и подходящо отопление за твоя дом или офис.
Ние ще ти помогнем, както го направихме за хилядите ни доволни клиенти.
Всяка статия в настоящия сайт е авторска и е написана от нашите експерти и инженери. Когато в дадена статия е използван външен източник, той задължително е цитиран. Публикуването и копирането на материалите и части от тях, без изрично съгласие на Дженерикс Партнърс ООД е забранено.