Като част от стратегията за диверсификацията на доставките на природен газ в България, което води до по-ниски цени на синьото гориво, България инвестира като акционен в терминалът за втечнен природен газ (ВПГ) край гръцкия град Александруполис, в който „Булгартрансгаз“ държи 20% от акциите. Терминала започна работа през октомври 2024 г. Това съоръжение е от стратегическо значение за енергийната сигурност на Югоизточна Европа и дава възможност за доставки на природен газ до България, Гърция, Румъния, Северна Македония, Сърбия, както и за по-отдалечени пазари като Молдова, Украйна, Унгария и Словакия. Проектът значително разширява възможностите за диверсификация на газовите източници за страните от региона, които доскоро разчитаха основно на руски природен газ, както и дава възможност на България да повиши стратегическото си значение на пазара на природен газ в Европа.
Капацитет и дългосрочни ангажименти
Терминалът има капацитет да обработва 5,5 милиарда кубични метра природен газ годишно. Почти целият капацитет вече е резервиран от 14 гръцки и международни компании до 2030 г. „Булгаргаз“ е осигурила достъп до 1 милиард кубични метра природен газ годишно за период от 10 години, което гарантира надеждни доставки за България. Първата доставка се очаква на 3 октомври 2024 г. от френската енергийна компания „Тотал“. Заедно с договора с Азербайджан, с който се доставят допълнителни 1 милиарда кубични метра газ през гръцката връзка, България си осигурява висока сигурност за покриване на вътрешните нужни от природен газ.

Generix Gas е един от лидерите в изграждането на цялостни отоплителни решения за дома и офиса. Възползвайте се от нашата безплатна консултация, чрез коята ще получите техническо решение и оферта за вашите нужди.
Структура и функциониране на терминала
Газовият терминал в Александропулис включва плаваща инсталация за съхранение и регазификация на втечнен природен газ (FSRU), свързана с подводен и сухоземен газопровод, който осигурява преноса на газ до националната газопреносна система на Гърция. Строителството на терминала започна през 2022 г., а плаващата инсталация бе изградена в Сингапур и доставена в Гърция през декември 2023 г. Въпреки технически забавяния, които отложиха старта на проекта от април за октомври 2024 г., пускането в експлоатация бележи значителен напредък в енергийната инфраструктура на региона.

Регионално значение и диверсификация на доставките
Терминалът играе централна роля в енергийната сигурност на Югоизточна Европа. Включването му в експлоатация ще позволи на страните в региона да диверсифицират своите газови доставки, като намалят зависимостта си от традиционни доставчици като Русия. Терминалът е свързан с гръцката газопреносна система и с ключовия газов интерконектор между Гърция и България, което прави възможен преноса на природен газ до съседни държави като Румъния, Северна Македония и Сърбия, както и до по-отдалечени страни като Молдова, Украйна, Унгария и Словакия. Това е от критично значение за региона, особено на фона на геополитическите предизвикателства и промените в енергийните пазари.

Generix Gas е един от лидерите в изграждането на цялостни отоплителни решения за дома и офиса. Възползвайте се от нашата безплатна консултация, чрез коята ще получите техническо решение и оферта за вашите нужди.
Значение за България
За България терминалът в Александруполис е от особено важно значение, тъй като предоставя достъп до нови източници на втечнен природен газ (ВПГ). След прекъсването на руските доставки на газ през 2022 г., България разчита основно на дългосрочен договор с Азербайджан и на договор с турската „Боташ“ за достъп до турски терминали. Новият терминал обаче предоставя на България възможността да получава газ от множество международни доставчици, включително САЩ. Това не само повишава енергийната сигурност на страната, но и укрепва позицията ѝ като регионален енергиен хъб.
Освен това, терминалът в Александруполис е част от по-широкия проект „Вертикален коридор“, който цели да свърже газовите пазари на Югоизточна и Централна Европа. Това ще позволи по-добра координация на доставките и по-голяма гъвкавост в енергийния пазар на региона.

Планирани доставки
„Булгаргаз“ вече обяви планове за доставката на четири допълнителни танкера с втечнен природен газ, като всеки от тях ще пристига месечно от ноември 2024 г. до февруари 2025 г. Това ще гарантира, че България разполага с достатъчни количества природен газ през зимните месеци, което е критично за стабилността на енергийните доставки през най-студения период на годината. От „Булгаргаз“ подчертават, че включването на доставките от Александруполис ще осигури достатъчна гъвкавост и надеждност на енергийните ресурси за страната.
Заключение
Терминалът за втечнен природен газ в Александруполис е ключов елемент в стремежа на България и целия регион на Югоизточна Европа да диверсифицират своите енергийни източници и да намалят зависимостта си от руски газ. Включването на България в този стратегически проект чрез „Булгартрансгаз“ осигурява стабилни и надеждни доставки на природен газ за следващите години, което е от критично значение за икономическата и енергийна стабилност на страната. Проектът не само предоставя нови възможности за доставка на енергийни ресурси, но и затвърждава ролята на България като важен играч в регионалния газов пазар.
Избери най-евтиното и подходящо отопление и охлаждане за твоя дом или офис.
Ние ще ти помогнем!
Всяка статия в настоящия сайт е авторска и е написана от нашите експерти и инженери. Когато в дадена статия е използван външен източник, той задължително е цитиран. Публикуването и копирането на материалите и части от тях, без изрично съгласие на Дженерикс Партнърс ООД е забранено.