През февруари цената на газа падна с 30%. Тенденцията е цената да се нормализира и да продължи да пада, поради премахването на зависимостта на България и Европа от руски газ и успокояване на пазарите.
Енергийната и икономическата криза, доведоха до невиждана от десетилетия инфлация, но също така успяха да предизвикат събития, които в дългосрочен план вкараха България и Европа в правилната посока, а именно диверсификация (разнообразяване) на доставките на газ и поглед към ускоряване на процесите на преминаване към по-енергоефективни технологии.
Какво се очаква да се случи с цените на природен газ и на останалите енергоизточници?
Икономическата логика е проста. Ако имаме не един, а много доставчици е логично заради по-високата конкуренцията цената да пада. Такива са и очакванията в краткосрочен и в дългосрочен план. Цената на газа, все повече се нормализира и към февруари 2023, цената на природния газ е по-ниска в сравнение с цената на повечето алтернативни горива и енергоизточници. Електричеството, пелетите, нафтата и дори въглищата са с по-висока цена, въпреки че и там се наблюдава тенденция на понижаване.
В последните месеци цената на газа няколко пъти се увеличаваше или намаляваше. Факта обаче, че Европа все повече се справя без доставките на газ от Русия и повиши независимостта си, успокои пазарите. Светкавично Германия, Испания, Холандия и други държави изградиха допълнителна инфраструктура и терминали за доставка на газ от алтернативни доставчици.
На 14.01.2023 официално откриха втория германски терминал за втечнен газ в Лубмин. Това се случва само четири седмици след откриването на първия германски терминал, и само две седмици след откриване на финландския терминал. Така само за няколко месеца новите терминали само в Северозападната част на Европа станаха четири. И не защото е модерно, а защото природният газ няма алтернатива. Освен въглищата и ядрената енергия не могат да покрият енергийните нужни на Европа. Изьграждането на зелени мощности е скъп и бавен процес и ще отнеме десетилетия, а процеса на съхранение на енергия е изключително скъп.
Самият Европейски съюз бърза да финансира проекти, като стартирания в началото на 2023 газопровод между Сърбия и България, за да осигури и вътрешните в Европа доставки. В България през декември и януари цената беше по-висока, въпреки че пазарите реагира положително, но това се дължеше на скъпия и съхранен преди това газ в газохранилището ни в Чирен. Този газ се изчерпа и нормално цената падна с повече от 30%.
В дългосрочен план, каквото и да изберете като основен източник, природния газ ще си остане по-евтиният енергоизточник, както е било винаги, когато не е имало криза или война. Още повече, че цената на всички останали енергоизточници зависи от цената на газа. Важно е да отчетем, факта че цената на тока в момента се държи изкуствено ниска за бита, но изискването не по-късно от 2025 г. битовите потребители да са на свободния пазар ще премахне тази възможност за „регулация“ завинаги.
Какво ще се случи с доставките на газ?
Чаканата години наред диверсификация на доставките е вече факт. Редицата заплахи, как България ще остане без газ и няма да имаме алтернатива, се видя че са нищо повече от заблуда. Няколко ключови проекта, допълнително позволиха България да стигне от 100% зависима от руския газ през 2009, до 0% зависима днес. Благодарение на изградената инфраструктура и пускането на газовата връзка, сключването на дългосрочния договор с Азербайджан, инвестицията в нов газов терминал в Гърция и новите стартирани проекти за междусистемни връзки със Сърбия и Румъния, ние имаме огромни възможности за доставки на газ от различни източници. Нещо повече. България започва да играе важна геополитическа и стратегическа роля по отношение на енергийните доставки за съседните страни и Европа.
В допълнение, благодарение на изградените газопроводи с Турция, правителството договори допълнителен капацитет за доставка на газ през турските пристанищни терминали за втечнен газ. В дългосрочен аспект, не само няма риск от спиране на доставките, а точно обратното. Доставките ще се увеличат, за да покрият както нуждите на България, така и да осигурят част от необходимите доставки за Европа.
Generix Gas е един от лидерите в изграждането на инсталация с природен газ, и една от малкото компании, които предлагат цялостна услуга – проектиране, изграждане, узаконяване, пуск и настройка и поддръжка.
Какви са алтернативите ни за отопление в бъдеще?
Ако искате да постигнете най-добра цена за отопление и висок комфорт, природният газ, отоплението с пропан и термопомпите са най-добрият вариант. Въпросът е какво можете да си позволите като инвестиция.
Термопомпите изискват доста по-висока инвестиция, и имат своите специфики в по-студено време. Въпреки това, с тях се постигат най-добри сметки. В допълнение към тях, ако имате възможност можете да инсталирате фотоволтаици, така че да покривате част от енергийните си нужди за електричество, в т.ч. тези на термопомпата за отопление и охлаждане. Съчетанието между газ и термопомпа е също предпочитан вариант и освен баланс в сметките, гарантира сериозна способност на отоплителната система, да покрива нуждите ви, без значение от външните температури.
Алтернатива е използването на пропан за отопление с резервоар. Този вид отопление е подходящ за къщи и вили, особено там където няма достъп до природен газ, а цената на пропана, за разлика от останалите енергоизточници се запази, дори спадна в последната 1 година.
За нови жилища и къщи или ако правите ремонт и искате комфортно и на добра цена отопление, природния газ или пропана са единствената ви алтернатива, ако не можете да инвестирате в термопомпа или тя е неподходяща. Разликата в цената между един газов котел и една термопомпа е между 3 и 6 пъти. А без значение кое от двете ще ползвате ви останалите разходи за изграждане на отоплителна инсталация и съпътстващи елементи си остава същата. В крайна сметка с инвестицията в отопление на газ, не влагате огромни инвестиции, получава комфорт, и винаги в бъдеще можете да разширите системата с термопомпа и фотоволтаици.
Пелетите са по-скъпи, а и е нужно да се занимавате със зареждане, носене, съхраняване, грижа за котела и цапане. Остават дървата, въглищата, и климатикът. Но ако внимателно си направите сметката, и имате климатик във всяко помещение, а не отоплявате само една стая, то сметките ви няма да са по-ниски. А в бъдеще след като цената на електричеството се покачи, това ще стане не само един от нездравословните начини за отопление, но и един от най-скъпите.
В бъдеще не се очаква природният газ да бъде заменен лесно, от някаква алтернатива по отношение на отоплението в бита. Дори надеждите на ЕС за преход към водорода е много далеч от реализация. Технологично и икономически пречките за подобен преход са буквално невъзможни, още повече че основно водород днес се получава от преработката на природен газ. Повече по темата, научете в нашата статия Как се очаква да се развие пазара на енергоизточници в бъдеще?
Избери най-евтиното и подходящо отопление за твоя дом или офис.
Ние ще ти помогнем!
Всяка статия в настоящия сайт е авторска и е написана от нашите експерти и инженери. Когато в дадена статия е използван външен източник, той задължително е цитиран. Публикуването и копирането на материалите и части от тях, без изрично съгласие на Дженерикс Партнърс ООД е забранено.