Природният газ се образува при безкислородно разлагане на растителни и животински останки. Всъщност, той се нарича често метан, който е основна съставка на природния газ се и образува толкова лесно, че често се отделя от различни отпадъци по сметищата, а в много ферми по света, получават така наречения „Биогаз“ чрез разлагането на тор и други органични отпадъци от храна и растения, които се изхвърлят в големи количества във фермите.
Като гориво природния газ е с „по-чисто“ изгаряне, с по-малко емисии, в сравнение с другите изкопаеми горива. Това го прави най-природосъобразното гориво.
Популярно е използването на природния газ за бита и домакинството – готвене, отопление, охлаждане, централно парно и топла вода. Знаете ли, че в Европа ползването на газ в бита е над 90%, като по-големи са тези проценти за САЩ. Когато на Запад кажете на някой, че се отоплявате по някакъв начин различен от това да ползвате газ, може и да помислят, че имате температура.
Природният газ се използва и като гориво за превозни средства. Компресираният природен газ е „по-чистата“ алтернатива на бензина и дизела. Освен това с доста по-ниска цена. България е една от водещите страни в Европа по използване на метан в автомобилите. И както и друг път сме казвали, природният газ, често наричан метан, не е пропан-бутан.
Допълнително качество на газа е, че той е изключително удобен за използване, защото идва по тръба и вие не се занимавате да го носите в кофи и в чували и постоянно да зареждате печката.
Често хората не знаят че природен газ е в мъжки род и казват газта вместо газа. Реално газта е прието да се използва за течните газове и пропан-бутана, известен още като битова газ. А природния газ е в мъжки род.
Пропан-бутанът не е природен газ. Той е петролен продукт, който се получава при преработката на нефт. И двата газа имат огромна разлика помежду си. При изтичане на природен газ, тъй като то е по-лек от въздуха и се качва нагоре в помещението и е достатъчно само да проветрите стаята.
За разлика от инсталациите на природен газ, при монтирането на бутилка с пропан-бутан не се изисква разрешение, сертификат или последващ технически контрол на монтажа и експлоатацията, което би могло да доведе до сериозни инциденти.
Така наречените „избухвания“ на газ са причинени от бутилки на пропан-бутан.
В България мрежата за природен газ е изключително нова и се изгражда по далеч по-съвременни технологии, за разлика от старите мрежи в Европа, някои от които съществуват от почти век. Налягането в тръбите, които достигат сградите и влизат в тях, е десетки пъти по ниско от налягането в една обикновена запалка. Ако подобна тръба се спука, това което ще стане, е че газа просто ще се разнесе във въздуха, а някой от предпазните клапани, до минута ще затвори част от тръбите в мрежата за да няма изтичане на газ. В крайна сметка доставчика на газ, е направил всичко за да не търпи загуби на газа, но и на първо място се е погрижил за безопасността, чрез използването на автоматизирани системи за контрол. Те не просто са задължителни, а са се превърнали в стандартна практика.
Природният газ е екологичен и чист източник на енергия. Използването му не води до отделяне на сажди, миризми и прах във въздуха. Всъщност и количеството въгледорен диоксид, който е причина за парниковия ефект е в доста по-малко количество, отоколкото при изгарянето на каквото и да е друго гориво от нефтените горива, въглищата, дървата и пелетите.
Според данни на Агенцията по енергийна ефективност 90% от проектите за енергийна ефективност са проекти за газификация.
Ако се използва правилно, природният газ не е опасен.
За да се установява най-бързо изтичането на природен газ, той е одориран /ароматизиран/ предварително и при нормални обстоятелства се открива чрез обонянието. Реално чистия природен газ няма естествена миризма, заради което се използват одоранти, които са серни органични съединения с натрапчива и силна миризма, които се впръскват в газа за да може същия да се усеща.
Нещо повече, за по-добра защита може да бъде монтиран уред, наречен „газсигнализатор“, който автоматично спира подаването на газ при установяване на изтичане.
Като цяло, за да бъде причинено избухване, трябва да има изтичане на големи количества газ в затворено помещение, който да се смеси с кислород в определена пропорция. След това тази концентрирана смес трябва да бъде запалена от искра. Такава ситуация е по-скоро хипотетична, защото природният газ е два пъти по-лек от въздуха, издига се максимално нагоре в помещението и „търси“ и най-малката пролука, за да излезе навън. Газът в малки количества в затворено помещение не е опасен.
Всяка статия в настоящия сайт е авторска и е написана от нашите експерти и инженери. Когато в дадена статия е използван външен източник, той задължително е цитиран. Публикуването и копирането на материалите и части от тях, без изрично съгласие на Дженерикс Партнърс ООД е забранено.